Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolínské jaro 1968

Generační obměna členů KSČ a hospodářské zaostávání Československa za západními zeměmi vedlo v 60. letech k nutnosti reforem a k pozvolnému uvolňování tuhého totalitního režimu. 

Proces akceleroval v lednu 1968, když se vedení strany ujali představitelé reformního křídla a prvním tajemníkem Ústředního výboru KSČ (ÚV KSČ) se stal Alexandr Dubček. Následovalo období známé jako Pražské jaro, které zásadně ovlivnilo život obyvatel Československa, Kolína nevyjímaje.

V březnu zasedalo na stranické okresní konferenci v kolínské sokolovně na 500 delegátů. Oproti předchozím konferencím se tato vyznačovala živou, místy vyhrocenou diskusí. Upřímný potlesk sklízeli řečníci kritizující okresní vedení za pasivitu a ideovou vyprázdněnost. Přes všechnu tuto kritiku byl vedoucím tajemníkem okresního výboru (OV KSČ) zvolen stávající tajemník Josef Husa. Ten ale o pár dní později pod tlakem vnitrostranické opozice na svou funkci rezignoval a uvolnil tak místo nekontroverznímu Karlovi Doušovi.

Situace komunistů v kolínském okrese v podstatě kopírovala tu celostátní a vyznačovala se sporem mezi tzv. konzervativci a reformisty. První byli ideově zakotveni v 50. letech a usilovali o zachování status quo, připouštěli maximálně „kosmetické“ změny režimu. Druzí prosazovali zásadnější ekonomické reformy, demokratizaci režimu a nápravu chyb a zločinů z minulosti.

Z dobového tisku se jeví, že většina členů KSČ na Kolínsku zůstávala názorově nevyhraněná. Ryzí reformisté byli nejspíš početně v menšině, ale díky své horlivé aktivitě si dokázali na svou stranu přiklonit většinu této indiferentní části strany. Pomáhal jim v tom politický kurz ÚV KSČ, přízeň regionálního i stranického tisku a celková společenská atmosféra konce 60. let, která přála změnám. Naproti tomu konzervativci se opírali o starší zasloužilé straníky převážně z menších obcí, zakládající členy JZD apod. Přestože jejich hlas nešel přeslechnout, ocitali se v defenzívě.  

V dubnu 1968 vešel v platnost Akční program KSČ přinášející očekávané reformy v hospodářské, politické i sociální oblasti. Pražské jaro bylo v té chvíli již v plném proudu i v Kolíně. Vznikaly různé nepolitické spolky a kluby, byla obnovena činnost Junáka, utvořila se pobočka Klubu 231 sdružující politické vězně komunistického režimu. Zaměstnanci Veřejné bezpečnosti požadovali, aby bylo před celou společností ukázáno na pravé viníky nezákonných politických procesů. Na plenárním zasedání Okresního národního výboru (ONV) komunističtí funkcionáři sebekriticky přiznali, že sami nesou část viny na minulých obdobích.

Vedly se veřejné debaty a bouřlivé výměny názorů o věcech, které nahlas vyslovit bylo ještě před pár měsíci nemyslitelné, např. zrušení Lidových milic, nebo o (zvlášť ožehavém) požadavku neutrality Československa. V některých závodech zahájily činnost rehabilitační komise. Mladí reformně naladění komunisté obviňovali své starší konzervativní soudruhy z nečinnosti a z nejednoznačného stanoviska k probíhajícím společenským změnám. Naopak kolínští kulturní pracovníci se jasně shodli na tom, že jejich současným posláním je pomáhat prosazovat novou politiku strany. OV KSČ vydalo základním organizacím pokyn, aby začaly řešit křivdy z minulosti a navázaly také spolupráci s jinými politickými stranami. 

Všechny tyto změny vyvolávaly nadšení veřejnosti, ale vedly také k tomu, že část KSČ sledovala vývoj s rostoucími obavami a podrážděností. Když se pak v červnu zrušila cenzura a noviny publikovaly manifest Dva tisíce slov, jenž sovětský vůdce Brežněv označil za kontrarevoluční, začali si i mnozí reformisté uvědomovat, že se situace vyvíjí pro ně nežádoucím směrem. Na okresní konferenci KSČ dne 29. června bylo Dva tisíce slov jedno z hlavních témat diskuse. Jedni měli článek za protisocialistický, druzí jej obhajovali s tím, že byl jeho obsah nesprávně pochopen.  

11. července vyšel v regionálních novinách článek s názvem „Nevěřme každé hlouposti aneb sovětské ponorky u Kolína“. V článku se psalo o šeptandě mezi lidmi, podle které mají Sověti zabezpečovat naše hranice a na Mladoboleslavsku si vyhledávat byty pro své vojáky. Náměstek ministra obrany Ján Lux čtenáře ubezpečoval, že „tyto fámy jsou naprosto nepravdivé“. Do vstupu vojsk armád Varšavské smlouvy v tu chvíli zbývalo 41 dní.

V sobotu 15. července hostil Kolín dvě stě československých letců, kteří za druhé světové války bojovali v Anglii a kteří po únoru 1948 často čelili perzekuci režimu. Setkání, pořádané u příležitosti 28. výročí vzniku 310. stíhací perutě, se konalo pod záštitou městského národního výboru. Generálmajor Oldřich Štangl letcům během něho slíbil, že každý, kdo bude mít dost sil, se bude moci k letectvu vrátit. Nadšený potlesk účastníků se ozval pokaždé, když se v projevu ozvalo jméno Alexandra Dubčeka.

V ten samý den ve Varšavě skončilo dvoudenní setkání, na němž země socialistického bloku (bez naší účasti) vyzvaly československé komunisty k „rozhodnému postupu proti pravicovým a protisocialistickým silám.“ Jak z dějin víme, Kreml se to nakonec rozhodl vyřešit sám. V noci z 20. na 21. srpna překročila vojska pěti zemí Varšavské smlouvy hranice Československa, aby učinila konec údajné kontrarevoluci, Pražskému jaru. Kolem sedmé hodiny ráno dorazily první tanky také do Kolína.

Článek byl publikován na www.svoboda.info 19. 8. 2022

Fotka v perexu: plakát z roku 1968. 

Autor: Michal Merhaut | pondělí 22.8.2022 9:51 | karma článku: 9,31 | přečteno: 163x
  • Další články autora

Michal Merhaut

František Dvořák – archeologií proti nacistům

Do dveří kolínského muzea vešlo několik mužů, jeden po druhém, s potřebným časovým rozestupem. Hlavní bylo, ničím na sebe nepoutat pozornost okolí. Byl letní podvečer roku 1941.

18.3.2024 v 8:12 | Karma: 18,44 | Přečteno: 332x | Diskuse| Ostatní

Michal Merhaut

Dějiny záclon a závěsů – Proč je Češi tolik milují?

Když jsme se před lety vrátili do Česka a zařizovali si byt v Praze, rozhodli jsme se, že si vystačíme s roletami v oknech. V Anglii jsme záclonám odvykli a poznali, že okna bez nadbytečných clon mají své výhody.

14.11.2023 v 16:10 | Karma: 24,69 | Přečteno: 2855x | Diskuse| Ostatní

Michal Merhaut

Psychedelická historie Sadské - experimenty s LSD

Sadská je obyčejné středočeské městečko v Polabí. Širšímu okolí je známo jezerem, které bývá v létě vyhledáváno milovníky přírodního koupání.

18.10.2023 v 8:12 | Karma: 17,36 | Přečteno: 426x | Diskuse| Věda

Michal Merhaut

Nejmodernější vlaky jezdí na Kolínsku – 60 let zkušebního železničního okruhu Velim

I když se Česko pyšní jednou z nejhustějších železničních sítí na světě, v kvalitě a technické vyspělosti železniční dopravy za těmi nejlepšími zdaleka zaostává.

23.7.2023 v 8:11 | Karma: 15,50 | Přečteno: 255x | Diskuse| Ostatní

Michal Merhaut

Cesta do astronomického středu Evropy

Na Mírovém náměstí v Kouřimi stojí pomník středu Evropy. Jde o drátěnou zeměkouli vznášející se nad mapou Česka. Na ní je vyznačená Kouřim, ke které ukazuje na ocelovém lanku zavěšené železné závaží.

30.5.2023 v 8:12 | Karma: 9,36 | Přečteno: 179x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

  • Počet článků 22
  • Celková karma 18,44
  • Průměrná čtenost 4296x
Baví mě jezdit na kole krajem (Kolínsko/Nymbursko - Podlipansko/Pošembeří), navštěvovat sousední vesnice, hřbitovy, objevovat stará boží muka zapomenutá vprostřed polí, seznamovat se s regionální historií. Nejzajímavější je sledovat, jak se ony "velké" dějiny z učebnic a knih projevily v historii malých "obyčejných" míst obývaných "obyčejnými" lidmi. Studuju obecní kroniky, hledám v archivech nebo v historických katastrálních mapách. A sem tam o tom něco napíšu.